3 Idiots (3 Aptal)


3-idiotsRajkumar Hirani yapımı eğlenceli bir Bollywood filmi. Baş rollerde Aamir Khan, Madhavan Ranganathan ve Sharman Joshi’yi seyrediyoruz.

Son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden biri açıkçası. Başarısını kanıtlamış olacak ki IMDb’de aldığı 8.3’lük puanıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda Bollywood sinemasının da gelişme göstermeye devam ettiğinin göstergesi.

Düzene aykırı tavır ve düşünceleriyle Rancho’nun hayatını ele alan film; bu hayat hikayesi üzerinden içinde bulundukları eğitim sistemini ve “Hayat bir yarıştır. Kim daha hızlı koşarsa o kazanır.” gibi kalıplaşmış düşünceleri eleştiriyor. Filmde ana karakter Rancho’nun sık sık söylediği “Mükemmeli yakalamaya uğraş, o zaman başarı zaten seni kovalar.” sözü ile de anlatılmak istenen vurgulanıyor.

Karakterlere gelecek olursak; Aamir, Madhavan, Sharman üçlüsü mükemmel bir üçlü olmuş. Birbirlerini tamamlıyorlar. Oyunculuklarına söyleyecek laf yok. Sempatik tavırlara sahip karakterler olmaları, varsa da kusurların görülmesini engelliyor. Filmi komik kılan karaktere gelecek olursak: Chatur (Omi Vaidya). Filmde insanı adeta gülmekten kırıp geçiren sahnelerin tümünde Chatur’u görüyoruz. Komik tavırları ve kişiliği ile filmin zevkini iki katına çıkarıyor.

Genel olarak baktığımızda Bollywood filmlerinin o bariz izlerini bu filmde de görüyoruz. Hint usulü dansların ele alındığı müzikal sahneler Bollywood filmlerinin olmazsa olmazlarından. Filme farklı ve hoş bir hava katıyor olsa da bir iki sahnede uzun tutulmuş olması biraz sıkıyor insanı. Zaman zaman duygusal sahnelere yer verilmiş; fakat genel olarak film tam bir komedi.

Süre bakımından biraz uzun bir film. Yaklaşık 160 dakika. Fakat izlediğinizde “Keşke daha uzun sürseydi.” dedirtiyor. İyi seyirler…

SANATT.com Puanı: Seyredilmeli

1 yorum

Yorum Yaz

+ Bir Yorum Bırak