33 Varyasyon


Bu sezon gösterime giren oyunlardan biri de Moises Kaufman’ın yazmış olduğu 33 Varyasyon. Beethoven’ın Anton Diabelli’nin valsi üzerinden bestelediği 33 besteyi hazırlanış aşamasıyla birlikte bir müzikolog bakış açısıyla konu alan bu yapıt Ekim sonuna kadar Akün Sahnesinde tiyatro severlerin beğenisine sunulacak.

Oyunda  performans olarak en göze çarpan isim Katherine Brandt rolünde oynayan İpek Çeken oluyor. Bununla beraber Beethoven rolünü üstlenen Erdal Küçükkömürcü vasatı aşamıyor. Daha öncesinde herhangi bir Beethoven rolü izlemiş birinin tatmin olacağını düşünmüyorum en azından. Yan rollerden birinde oynamasına karşın Tunç Yıldırım oyunun parlayan isimlerinden biri. Performanslar genel olarak iç açıcı.

Sahne görsellerinin çok fazla oyuna dahil olduğu bir 2 perde seyrediyoruz. 2009’da Dünya prömiyerini yapmış bir oyun olması sahneyi daha efektif kullanabilmeye imkan vermiş. Bu kadar görselin bir arada sergilendiği bir oyunun koordinasyonunu sağlamak pek kolay gözükmese de İskender Altın bunun üstesinden gelmiş diyebiliriz. 33 Varyasyon’un bestelenme sürecini gayet başarılı işlese de seyirciyi oyunda tutma maksadıyla konulmuş bölümlerin birçoğu tam bir fiyasko olmuş.

Beethoven severler için seyredilebilir bir oyun olduğunu düşünüyorum. Fakat eğer müzikal anlamda pek kaygınız yoksa bu oyuna gitmeniz yersiz olur. Işık tasarımcısına kadar tüm kadroyu sahneye davet ederek alkışlatma olayını da ilk defa görmekle birlikte hiç yakışır bulmadım.

1 yorum

Yorum Yaz
  1. 1
    gold price

    Ancak bu oyunda izlemesi en keyifli şey kuşkusuz İpek Çeken in kusursuz oyunculuğuydu. Bir ara Ankara Devlet Tiyatrosu müdürlüğü de yapmış olan bu oyuncu oyunun çoğunu zaten sırtlıyor ve oyunculuğuna hayran bırakıyor.

+ Bir Yorum Bırak