35 Kilo Tembel Teneke – Anna Gavalda


Bu kez Günışığı Kitaplığı’ndan çıkmış bir çocuk kitabı ile karşı karşıyayız. Fransız yazar Anna Gavalda’nın 35 Kilo Tembel Teneke’si ile… Fransızca aslından Türkçeleştiren ise Azade Aslan.

Şimdi birazcık geçmişe gidelim, okul yıllarınıza… (Eğer hâlâ okul çağındaysanız bunu yapmanıza pek gerek yok.) Başarılı bir öğrenci miydiniz? Öğretmenlerle aranız nasıldı? Ya da arkadaşlarınızla? Peki, okulu sever miydiniz?

Kahramanımız henüz romanın başında şunu söylüyor: “Okuldan tiksiniyorum. Dünyadaki her şeyden daha fazla tiksiniyorum ondan. Ve hatta daha da fazla… Okul, hayatımı mahvediyor.”

Anna Gavalda, okulu hiç sevmeyen; ama el becerisi gerektiren birtakım işleri neredeyse kusursuzca yerine getirebilen ve bu işlerle uğraşmayı çok ama çok seven bir çocuğun hikâyesini anlatıyor bizlere… Aslında çocukların ilgisini dikkate almayan eğitim sistemlerini de bir güzel eleştirmiş oluyor böylece. Bize hep fizik kurallarını iyi bilmemiz, geometrideki bağlantıları iyi öğrenmemiz, tarihteki savaşları iyi ezberlememiz dikte edildi. İyi ama ya bizim ilgimizi çekmiyorsa bunlar? İşte kahramanımız bu durumda. Ve onun bir sığınağı var tüm bu olanlar sırasında: Dedesi Lèon ve onun marangoz kulübesi.

Kitap hakkında daha fazla bilgi vermek yazara ve kitabın kendisine haksızlık olacakmış gibi… Küçük kahramanımız neler yaşadı merak mı ediyorsunuz? Onun için sizi kitaba davet ediyorum. Bir solukta okuyabilirsiniz. Kaybedecek hiç bir şeyiniz yok. En kötü ihtimal; yarım saat ile bir saat arası bir zaman dilimini okuldan nefret eden bir çocuğu dinleyerek geçirmiş olacaksınız. Kim bilir belki bir zamanlar aynı duyguları siz de yaşamışsınızdır?

Son söz niyetine kitaptan bir alıntı yapalım:

“Hep seni savunduğumu düşünüyorum da… Her zaman! Annenle babana sana güvenmelerini söylüyordum, bahaneler buluyordum, sana cesaret veriyordum. Sana bir şey söyleyeceğim dostum: Mutsuz olmak, mutlu olmaktan çok daha kolaydır ve ben, beni duyuyor musun, kolayı seçenleri sevmem, ağlayıp sızlayanları sevmem. Kahretsin, mutlu olsana! Mutlu olmak için ne gerekiyorsa onu yap!” (sayfa 33).

Gavalda, Anna(2011). 35 Kilo Tembel Teneke, Günışığı Kitaplığı, İstanbul. (çev.: Azade Aslan)

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz