40 (Kırk)


15 Temmuz’da vizyona giren Emre Şahin imzalı bir yapım. Emre Şahin’in ilk yönetmenlik deneyimi bu ayrıca. Buna rağmen 46. Altın Portakal Film Festivalinde yönetmenine genç yetenek ödülünü kazandırmış. Sinematografi üzerine iyi çalışılmış ve çok iyi çekim açıları yakalanmış. Filmde yer alan gerçekçi tablolar ve fotoğraflama teknikleri Türk sinemalarında görmeye alışık olmadığımız türden. Görsellik açısından bizi tatmin edecek bir film.

Oyunculuk anlamında Ali Atay kariyerinin en iyi işini çıkarmış. Heroes’tan tanıdığımız  Ntare Guma Mbaho, Godwill karakterine oldukça yakışmış. Ara karakterlerin de başarısının yanında Deniz Çakır vasatı aşamamış. Genel anlamda oyuncu seçimlerine bakacak olursak başarılı diyebiliriz film için.

Tüm bunların yanında senaryo açısından yeterli doyuruculuğa ulaşmamış bir yapım olmuş. Hemşire karakterinin takıldığı nümoroloji saçmalığı, 3 ayrı karakterin son derece absürt tesadüflerle aynı senaryoya konu olabilmeleri ve yine hemşire karakterinin Godwill’i muayane ettiği sırada “yukarıdaki seni kolluyor olmalı”  repliği filmin seyredilebilirliğini oldukça düşüren unsurlar.

Filmdeki müziklerin neredeyse tamamı Cem Adrian ve Ceza’ya ait. Zaman zaman iyi bir ruh hali versede çekim kalitesinin yanında sönük kalmış. Metin karakterinin yere düşmesiyle birlikte Cem Adrian’ın seslendirdiği Çanakkale Türküsü’nün başlaması oldukça saçma.

Film hakkındaki düşüncelerimizi özetlemek gerekirse, böylesi vasat bir senaryoya rağmen oldukça iyi bir film olmuş.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz