A Beautiful Mind


John Nash… Kazandığı burs sayesinde Princeton’a gitmeye hak kazanan bir dahi. Kendisi gibi matematikçi olan Martin’le bir yarış içindedir ve Martin’in halihazırda yazılmış ve yayımlanmış makalelerinin bulunması onu içten içe rahatsız etmektedir. Bu zaman zarfında Charles adındaki oda arkadaşıyla kalmaktadır. John diğerlerinden farklı olma çabası içindedir. Mevcut kuramlar üzerine makaleler yazmaktan çok, daha yeni ve onu farklı kılacak bir düşüncenin peşindedir. Uzun zaman peşinde koştuğu bu fikre en sonunda ulaşır. Dünyaca ünlü ekonomist Adam Smith’in teorilerinin eksiklikleri üzerinde konuşurken kafasında canlanan fikirler, onun 150 yıllık teoriye karşı gelecek bir çalışma üzerinde odaklanmasını sağlar ve bu teori ona yıllar sonra Nobel Ekomi Ödülü’nü kazandıracaktır. Fakat John’un Nobel’e uzanan öyküsünün bu kadar kolay olduğu söylenemez. Matematik konusundaki dehası, onu şifreleri çözebilme konusunda da üstün kılıyordu ve Amerikan ordusu için çalışmaya başladı. Bu süreç içerisinde ona zaman zaman Charles, Charles’ın yeğeni ve Parcher adındaki devlet görevlisi eşlik ediyor. Aslında olayların asıl meydana gelmesini sağlayan da bu üç karakter. John’un başı bu karakterle belaya girmeye başlıyor ve onlardan kurtulmanın da yolunu arıyor. Sıradışı kimliğinin arkasında yatan neden onu akıl hastanesi yatmak zorunda bırakıyor. Eşi Alicia’nın bu zaman zarfında ona vermiş olduğu destek onu ayakta tutan tek neden.

Zaman geçtikçe sorunlarını yok etmeyi başaramayan John, artık onları görmezden gelmeye çalışmaktadır. Bunu başardığında ise artık yeniden normal bir insan gibi davranmaya başlıyor. Yeniden ders vermeye başlıyor fakat bu zaman zarfında da oldukça yaşlanıyor.

İzlediğim filmler arasında en iyilerden diyebileceğim bir film. Bu filmi izledikten sonra kendinizi John Nash biyografisi okumaya mecbur hissedeceksiniz. Bir dahinin sıradışı yaşamı ve onun bir filmde bu kadar güzel anlatılışı sizi buna mecbur bırakacak.

İyi seyirler.

SANATT.com Puanı: Seyredilmeli

1 yorum

Yorum Yaz

+ Bir Yorum Bırak