Beethoven’ı Anlamak


2006 yılında San Sebastian Film Festivalinde en iyi film dalında ödül alan “Copying Beethoven” adından da anlaşılacağı gibi biyografik bir film olma özelliğini taşımakta. Ludwig van Beethoven’ın hayatının son dönemlerini ve bu dönemde bestelediği 9. senfoninin yazılma hikayesinin anlatıldığı eserin yönetmenliğini Agnieszka Holland üstleniyor.

Yine Beethoven’ın işlendiği bir başka eser olan Immortal Beloved’la fazlasıyla kıyaslanmaya maruz kalan yapım, çoğu otoriteye göre bu eserin pek üstüne çıkamamıştır. Bence Beethoven’ın hayatına dair daha gerçekçi izler taşıması ve müzikal anlamda daha doyurucu olması hasebiyle Immortal Beloved’dan daha seyredilebilir bir film. Aynı zamanda Immortal Beloved, Beethoven’ın tüm hayatını kapsayan bir biyografi filmi. Oysa Copying Beethoven üstadın Nirvana’ya yükseldiği dönemi anlatmakta. Ayrıca Gary Oldman’ın ya da Paul Rhys’ın Beethoven rolüne daha yakıştığını söyleyenler olsa da bence bu role en çok yakışan isim Ed Harris olmuştur.

Filmin müziklerinin tamamen Beethoven eserlerinden oluşması güzel bi ayrıntı olarak karşımıza çıkmakta. Klasik müzik severleri doyuracak nitelikte bir yapıt.  Dokuzuncu senfoninin prömiyerini anlatan 10-15 dakikalık sahnede insanın tüyleri diken diken oluyor. Filmin en etkileyici sahnelerinden biri bu. Nitekim bu sahnede, Beethoven’ın Anna Holtz (Diana Kruger)’la göz göze gelmeleri ve senkronları muhteşem.

Bazı sahnelerin gereğinden kısa tutulup, bazılarının ise fazlasıyla uzatılması can sıkıyor zaman zaman. Bu açıdan Beethoven hayranlarını tam olarak tatmin etmemişse de yapılanların arasında kuşkusuz en iyisidir. Ses sanatları dalında kendini geliştirmeyi hedefleyen herkesin rehber alması gereken bir yapıttır.

SANATT.com Puanı: Seyredilmeli

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz