Bir Delinin Hatıra Defteri


1842’de Gogol tarafından kaleme alınan eser yaklaşık 4 senedir Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Erdal Beşikçioğlu’nun üstün performansıyla sahneleniyor. Daha önce birçok sahnede izleyici karşısına çıkmış olan bu oyun, şu sıralar Akün Sahnesi’nde gösterimini yapmakta. Sınıf çatışması sırasında vuku bulan bir aşkın mahsülü bir deli ve onun tiratları…

Oyunun bu kadar talep görmesinin en büyük nedeni kuşkusuz Erdal Beşikçioğlu. Bunda yakaladığı şöhretin payının olduğunu inkar etmek büyük bir hata olur. Yine de isminin yakalamış olduğu itibarı fazlasıyla taşıyacak cinsten bir performans söz konusu. Ayrıca Erdal Beşikçioğlu’nun tüm salona hakim bir oyun sergilemek için koltuk kontenjanını yarıya düşürmesi seyirciyi daha çok oyunun içinde tutacak bir unsur. Sahne kullanımı ve bu sırada seyirciyle etkileşimi olağanüstü. Tam bir oyunculuk dersi.

Oyun; yedinci sınıf bir devlet memuru olan Poprişçin’in statüsünün, düştüğü aşk yüzünden, şube müdürünün alay konusu olması ve memurun bu durumunun hezeyanlar içinde adım adım delilik boyutuna ulaşmasının trajedisini konu alıyor. Aynı zamanda Poprişçin’in tuttuğu günlükten hareketle toplum, sosyal statüler, ilişkiler ve dönemin siyasi yapısını masaya yatıran psikolojik bir yapıt.

Gösterilen ilginin olması gerektiğinden çok daha fazla olduğu kanaatindeyim. Nitekim bu işi karaborsaya dökmüş olan insanlar var ve normal bilet fiyatının yaklaşık 20 kat fazlasına alıcı buluyor. Bir kişiye yalnızca 4 bilet kotası konmuş durumda; fakat bu kota dahi bu durumun önüne geçmiyor. Burada çok daha olumlu şeyler yazmak isterdim. Fakat beklentiler oldukça yüksek zaten. Bilet bulabiliyorsanız ne ala; ama bulamıyorsanız da hayıflanmanıza gerek yok. Zira Ankara Devlet Tiyatrosu’nun aynı verimi verecek birçok oyunu sahnelenmekte.

SANATT.com Puanı: Seyredilmeli

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz