Defiance (Direniş)


2008 yapımı, başrolde Daniel Craig’i izlediğimiz bir 2. Dünya Savaşı filmi. Filmin yönetmeni, “Kanlı Elmas” ve “Son Samuray” filmlerinin de yönetmenliğini de yapmış olan Edward Zwick.

Pek çok 2.Dünya Savaşı filminde olduğu gibi bu filmde de Naziler ve soykırım konu edinilmiş. Konu; Nazi katliamlarından kurtulmayı başaran Bielski kardeşlerin peşlerinden giden bir avuç Yahudi’nin zamanla çoğalarak soykırıma karşı gösterdikleri direniş.

Gerçek bir hikayeyi konu edinmesine rağmen sahip olduğu gerçekliği beyaz perdeye aktarmayı tam olarak başaramamış bir film. Verilmek istenen mesajlar konusunda aşırıya kaçılmış denebilir. Oyunculara gelecek olursak; genel olarak, Yahudi topluluğu olarak seçilmiş elemanların pek çoğu Yahudi’ye benzemiyor. Başroldeki kahramanın(Tuvia) ise sürekli kendisi ile birtakım çelişkiler içerisinde olması anlaşılır gibi değil. Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi mucizesinin anlatılıp sonrasında da bunun (Tuvia için) filme uyarlandığını gördüğümüz sahne için ise “Ne gerek vardı böyle bir şeye?” demekten başka bir şey gelmiyor içimden.

Bana kalırsa sırf çekilmiş olsun diye çekilmiş bir film. Filme daha yakışır bir son bulunabilirdi. Adeta kestirip atılmış. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı onlarca soykırım filmi arasından yalnızca bir tanesi olmayı hak ediyor. Daha fazlasını değil.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz