Elma Hırsızları


Faruk Erdem’in “Bir Ceza Avukatının Anıları” isimli eserinden Mehmet Baydur tarafından oyunlaştırılan trajik bir öğretici yapıt “Elma Hırsızları”. Zaman zaman müzikallerle renklendirilen yapıt hukuk ve adalet kavramlarının izahını, ülkemizde yalnızca etimolojik olarak varlığını sürdüren hukuksal kavramların eleştirisini işliyor.

Oyun içerisinde neredeyse oyuncuların tümü birden farklı karaktere bürünmesine rağmen  performans açısından genel olarak tatmin edici nitelikteydiler. Benim için bu performanslar içerisinden en dikkat çekici olanı Ahmet Türkoğlu’nun performansı oldu. Kendisi bir öğretmen havasında oyunun tümü boyunca salona hakim şekilde eserin vermeye çalıştığı fikri aktardı bizlere. Devlet Tiyatrolarında Deniz Yılmaz’ı henüz izlememiş olanlara Sinem Şahin’in performansı da çok etkileyici gelecektir.  Yan rollerin de sırıtmaması ve uyumu bizi oyunculuk açısından doyurucu bir yapıt seyretmemize vesile oldu.

Oyun bence tiyatronun kişide bırakması gereken en önemli izlerden biri olan bireyi düşündürme eğilimine sevk ediyor. Bu anlamda diğer Türk yapıtlarında görmeye alışık olmadığımız bir durum bu. Alt metinlerin kumaşı oldukça kaliteli. Hikayeciklerin işlenişi de iyi fakat sonlandırma ve görsel efektlerin kullanımında sıkıntı var. Oyunun seyri bütünüyle mesaj verme çabası güttüğünden görsel anlamda pek tatmin etmiyor. Bunun yanında mesajların evrenselliği ve gerçek bir adalet eleştirisi niteliği taşıması bakımından izleyiciyi rahatsız etmiyor. İşin ucu siyasetle ilintili olan bir konuda bu hususa dikkat ederek objektif mesajlar vermesi takdire şayan doğrusu.

Bence vatandaşların bireysel anlamda gerçek bir adalet eleştirisi  yapabilecek yetiye sahip olabilmeleri için bu oyunun vermek istediği mesajları idrak edebilmeleri gerekmektedir. Bu açıdan birey olarak seyretmemiz gereken bir yapıt Elma Hırsızları. Belki yoğun iş saatlerinden sonra kafa dinlemek için gidilecek bir oyun değildir ama günlük hayatta çokça kullandığımız bu kavramların üzerinde düşündüren ve fikrimizin değişmesine sebebiyet verecek birçok güzel mesaj içeriyor.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz