Eternal Sunshine Of The Spotless Mind


How happy is the blameless Vestal’s lot!
The world forgetting, by the world forgot;
Eternal sunshine of the spotless mind!
Each pray’r accepted, and each wish resign’d. (Alexander Pope)

Oscar kazanmış 2004 yapımı Amerikan filmi. Aynı zamanda Oscar kazanmakla kalmayıp Altın Küre, SAG ve BAFTA gibi kayda değer ödüllerde de adaylığını koyup başarı kazanmış bir filmdir.

Baş rollerini Kate Winslet ve Jim Carry’nin paylaştığı bu psikolojik film her ne kadar basit insan ilişkilerini konu edinse de temelde insanın yaşadığı psikolojik bir savaşı konu alır: Bilinçaltımızın bize oynadığı zaman-mekan ilişkilerinin rüyalarımızın ortak görselliğinde harmanlanması.

Kate Winslet (Clementeine) bu filmdeki oyunculuğuyla Akademi Ödülleri’ne aday olmuş fakat kazanamamıştır. Jim Carry ise genel olarak ketum bir rol canlandırmış ve bu Jim Carry’nin diğer filmlerinde canlandırdığı neşeli ve komik rollerden oldukça farklı bir roldür. Buna nazaran Jim Carry bu rolün üstesinden gelerek BAFTA’da ve Altın Küre ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülüne aday gösterilmiştir; fakat kazanamamıştır.

Filmde Friedrich Nietzsche’den ve Aleksander Pope’dan alıntılar kullanılarak insanın zaman-mekan ikilemini nasıl yaşadığı anlatılmaya çalışılmıştır. Zaten ismi de Aleksander Pope’un aslı daha uzun olan şiirinin bir kısmından gelmektedir.

Film Amerika’da 2004 de gösterime girmiş olmasına rağmen Türkiye’de 2006 yılında vizyona girmiştir. Yaklaşık 20 milyon dolar maliyetle kendisinin 4 katı gelir getirmiş ve önemli ödüller kazanmış ilginç bir filmdir.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz