Figaro


İtalyan rejisör Angelo Savelli’nin yazıp yönettiği eser 18 Ekim’de Küçük Tiyatro’da Türkiye prömiyerini yaptı. Prömiyerden bir gün sonra ise salonda yerimi almıştım. Oyun 1799 Napoli’sinde Fransızların şehri işgali ve bu sırada berberlik yapmakta olan Figaro’nun 5 ay içerisinde çevresinde gelişen olayları konu alıyor. Müzikal komedi diyebiliriz oyunun türüne.

Oyun oldukça zengin bir kadroya sahip. Deniz Yılmaz’ı geçen sene seyrettiğim Sönmüş Yıldızlar oyunundan tanıyordum. Olağanüstü bir performans sergilemişti. Yetenekli bi oyuncu olduğu açık. Fakat bu oyunda onun hakkındaki yorumumu tek kelimeyle özetlemek gerekirse; harcanmış. Şivan Binici başrolü oldukça iyi taşıyor. Bunun dışında Tolga Tecer yapmaya çalıştığı komikliklerle tek kelimeyle tiksindiriyor. Aylin Atilla Konak ve Erdinç Doğan’ı ilk defa seyrediyor olmama rağmen geçer not aldılar.

Bu sene gittiğim tiyatroların tümünde gördüğüm sahnenin üst kısmında çıkan yazılar masrafını geçtim, oldukça gereksiz ve göz yoruyor. Üstelik bu oyunda diyalogların Fransızcasını vermek suretiyle yanıp sönüyor. Ne gereği var diye düşünürken ilk perdenin ardından en ön koltuklarda yerini almış birkaç Fransızca konuşan takım elbiseli amcamızı hava tenefüs etmek üzere dışarı çıkarken gördüm. Usülü bu mudur? Bilmiyorum ama hiç hoş bulmadım.

2 perdede sergilenen oyun, güçlü oyuncu kadrosuna ve derinlemesine işlenecek bir konuya sahip olmasına rağmen berbat bir senaryoya sahip. Duyarlılık sahibi hiçbir insan tiyatro salonundan oyun sahnelenirken çıkmaz. Fakat bu oyunda çıkan vatandaşlara saygı duydum. Fransız Devrimi sonrası Napoli’de süre gelen Fransız-İtalyan münasebetleri hakkında biraz fikir sahibi olmak istiyorsanız buyrun gidin. Fakat türüne aldanıp gülmek için gidiyorsanız üç-beş kısım haricinde sizi tatmin edecek bir eser olmayacaktır.

SANATT.com Puanı: Vakit Kaybı

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz