Hamlet


17. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında  Akün Sahnesi’nde oynanan Hamlet’i Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi-Konservatuvar  öğrencileri seyircilere sunuyor. Oyun William Shakespeare’in en nadide eserlerinden biri olarak gösterilen Hamlet olunca beklentiler yükseliyor.

Oyuncu performanslarından pozitif anlamda söz etmek pek mümkün değil. Festival dahilinde bu oyunun henüz pişme aşamasında yer alan oyuncuların eline teslim edilmesini pek anlaşılabilir bulmuyorum. Burak Acar gelecek vaat eden bir oyuncu olmasına rağmen tiratların sunumunda o kadar aksadı ki oyunun derinliğini yitirmesine sebep oldu. Kadro konusunda yönetmen de dahil söylenecek çok az pozitif şey var.

Hamlet değeri anlaşılabilmiş nadir eserlerden biri ve hakkında pek çok incelemeyle karşılaşma şansımız var. Bunun için performans haricinde bir değerlendirme yapmak yetersiz kalacaktır.  Oyuncuların vasatı aşamayan performansının yanında sahne kullanımı da kötü olunca oyunun bize aksettirmek istediği reaksiyonları net olarak veremedik. Henüz genç bir ekip gelecek adına pek çok şey vaat edebilir ama henüz yeterli değil.

Festival kapsamında aynı kadroyla karşılaşma ihtimaliniz nedir bilemiyorum; ama ben bir ay öncesinden bilet aldığım bir oyunun bu kadar kötü çıkmasını pek hazmedemedim.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz