Hotel Rwanda


Hotel Rwanda; 2004 yapımı, Don Cheadle’ın baş rolde oynadığı, Rwanda’da Hutu ve Tutsi kabileleri arasında meydana gelen kimlik tartışması ve bu tartışma sonucunda ortaya çıkan soykırımı konu edinen, üzerine saatlerce konuşulup sayfalarca yazılabilecek bir film. Tamamen gerçek; fakat pek çoğumuzun yaşandığından bile haberdar olmadığımız Rwanda katliamını gözler önüne seriyor.

Filmde Belçika ve Fransa gibi ülkeleri arkasına almış olan Hutu’ların Tutsi’leri nasıl katlettiği ayrıntılarıyla gözler önüne seriliyor. Filmde kusursuz bir oyunculuk sergileyen Don Cheadle, olayın kahramanı Paul Rusesabagina’yı canlandırıyor. Paul Rusesabagina, Belçika malı olan ve Rwanda’nın en saygın otellerinden birisinin müdürü o zamanlar. Müdürlüğü sırasında meydana gelen olaylar sırasında insani duygularını yitirmeyen Hutu’lardan bir tanesi. Tüm yaşananlara rağmen otelinin kapılarını Tutsi-Hutu ayrımı yapmadan herkese açıyor ve bu süre zarfında onlara elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyor.

Filmde özellikle vurgulanan bir kaç nokta var: Vakti ile Belçikalıların sömürgesi olan Rwanda’da bu kimlik ayrımının Belçikalılar tarafından yapıldığı belirtiliyor. Ve bu ayrım birilerinin kafasına göre şekillendirilmiş. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in (olayların içerisinde bulunan BM çalışanları dışında) ve uluslar arası cemiyetlerin olaylara ne kadar uzak durduklarını görüyoruz. Rwanda’daki insanların sırf renkleri ve Afrikalı olmaları itibari ile palalarla katledilerek öldürülmelerine göz yumulduğunu, tabiri caiz ise kaderlerine terkedildiklerini görüyoruz. Hatta öyle bir sahne var ki, izlerken Avrupa ülkeleri ve diğer tüm büyük devletler için nefret duymadan edemiyorsunuz.

Hotel Rwanda, izledikten sonra şöyle bir durup yeniden düşünmenize sebep oluyor. Beyaz Adam’ın gittiği her yere kötülük tohumları serptiği kanısına yeniden varmamak elde değil. Sömürgeci devletlerin terkettikleri ülkeleri aslında terketmediklerinin, bir ellerinin hep orada durduğunun farkına varıyoruz. İnsanların beyinlerine işledikleri düşünce kalıpları ile istediklerini yaptırdıklarını açıkça görüyoruz.

Paul Rusesabagina, Belçikaya kaçmayı başardıktan sonra Rwanda katliamının mağduru olan yetim çocuklar ve kadınlara yardım için bir yardım kuruluşu kurmuş. “The Hotel Rwanda Rusesabagina Foundation” adıyla hizmet veren kuruluşun sitesine de bu linkten erişebilirsiniz: https://hrrfoundation.org/

Film müziğinin de ne kadar etkileyici olduğunu da söylemek gerek. Filmi izlerken duygularınızın kabarmasına sebep olduğunu itiraf etmeliyim. Müziği de sizin için aşağıya ekledik.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz