Ip Man (Yip Man chinchyun)


Bruce Lee’nin 1954-57 yılları arasında hocalığını üstlendiği Yip Man’ın hayatını konu alan 3 filmden oluşan Ip Man serisi sıralanış bakımından biraz karışık bir yapıda. İlk film yalnızca Yip Man adıyla 2008’de gösterime girmiş olup imdb puanı 8,4’tür. İkinci film ise ilk filmin devamı değil öncesi niteliğinde bir film olup serinin en kötü filmi özelliği taşımaktadır. Filmin adı The Legend is Born: Ip Man’dir ve ilk filmin yanında sönük kalarak IMDb’de ancak 6,8 puan alabilmiştir. Son olarak Ip Man 2 adıyla gösterime giren serinin son filmi var. Bu film ise kendisine önceki iki filmin arasında bir statü edinmiştir ve IMDb puanı 7.5’tir.

Ip Man, Wing Tsun felsefesini  ruhunun derinliklerine kadar işlemiş bir ustadır ve tabiri caizse peygamber gibi adamdır. İnsanlar özellikle kavga etmek ister; ama Ip Man her zaman dövüşmemek yanlısıdır. Kendisiyle dövüşmek isteyenlere önce kibar bir dille sorunlarını konuşarak çözmenin daha uygun olacağını ifade eder, daha sonra bunun mümkün olmayacağını belirten rakiplerini güzelce pataklar. Ailesini her daim işinin önünde tutar ve karısına itimat göstermesinin sebebini korkudan değil saygıdan olduğunu kendisine yöneltilen bir soru üzerine cevaplar. Ip Man’in bir tahtası vardır ve tekniklerini bu tahta üzerinde geliştirir. Ip Man alet-edevat kullanmaz ve rakipleri ellerinde silahla gelse dahi rakipleriyle silah kullanmadan savaşır. Hemen hemen her müsabakanın sonunda rakiplerini yerden kaldırarak sırtlarını sıvazlayıp birşeyinin olup olmadığını sorar.

Bunların yanında Ip Man, Çin milliyetçisidir. Ip Man serisinin tümünde Çin milliyetçiliğinin izlerini görmek mümkündür. 3 filmin ortak paydası Wing Tsun felsefesinin yanında Japonlar kalleştir felsefesi olmuştur. Serinin ikinci filminde Japon düşmanları yerine batılı düşmanları vardır Ip Man’in. Filmin sonunda boks ringinde bir Amerikalı boksörle  Wing Tsun yaparak kapışır Ip Man. Bu oldukça saçma bir görüntü oluştursa da Ip Man rakibini haklamayı başarır.

Ip Man serisi zeka seviyesi olarak 6 yaşında bir çocuğun anlayabileceği düzeydedir. Filmin sonunda zihninizde hiç açık yer kalmaz. Genelde Çin sinemasında karakterler karıştırılır fiziksel özelliklerinden dolayı. Oysa bu seride karakterlerin fiziksel özellikleri net şekilde ayrıdır. Kardeşler dahi birbirine benzemez. Dövüş filmlerinin sonu bellidir genellikle ve bu yüzden pek beni cezbetmez. Ip Man’de de sizi şaşırtacak bir olay olmayacaktır. Konu olarak serinin ilk filmi dışında olanlardan birşey beklemenin manası yok. Ip Man serisi Hong Kong sinemasının türünde en iyi olan filmlerinden bazılarını içerir. Denemek isterseniz…

SANATT.com Puanı: Seyredilebilir

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz