Kahraman Tazeoğlu – Başka


Kahraman Tazeoğlu adı ile ilk olarak internette karşılaştım. Bazı şiirleri hoşuma gitti. Daha sonra bir arkadaşımın hediye etmesi sonucu elime “Başka” kitabı geçince okuma fırsatı buldum.

Kitap, daha kapağında “Ayrılık ayrı, aşk bitişik yazılır.” diyerek mesajını veriyor. Okur aşağı yukarı ne ile karşılacabileceğini henüz burada anlıyor. İlk baskısı 2010 yılında çıkan kitap aşk, ayrılık ve hüzün içeriyor. Kahraman Tazeoğlu bu konuları sade bir dil kullanarak kimi zaman şiir kimi zaman da düz yazı ile okuyucuya sunuyor.

Yazar/şair kitapta bazı şiirlerinin de hikayesini anlatıyor. Bu şiirin gizemini kaybetmesi açısından hoş değil. Bir şiir okuyucusu olarak hep merak etmişimdir şiirlerin kime veya hangi olay sonrası yazıldığını; ancak öğrendiklerimde çoğu kez hayal kırıklığına uğrayıp, pişmanlık duymuşumdur. Sanırım bazı şeylerin gizemli kalması daha iyi.

Kitap şu açıdan da eleştirilebilir: Bazı yerlerde sanki edebiyat yapmak adına kelimelerle cebelleşilmiş hissi uyanıyor insanda. Yani bazı yerlerde şair, günümüz gençlerinin malum kullanımıyla söylersek, kasmış. Kitabın sonunda bulunan “bAŞKarizmalar” kısmı da meraklısı için iyi bir eklenti olsa da kitabın bütünlüğünü bozmuş.

Edebi açıdan üst düzey bir eser değil. Yani bir Nazım okumakla, bir Necip Fazıl okumakla bir tutulamaz. Aşk yaşayan, ya da yaşamakta olan (genç) kitleye hitap edebilir. Çünkü bahsettikleri genel manada onların hallerine ışık tutuyor. Okuyanların az da olsa kendilerinden bir iz bulacakları kesin. Ancak yıllar sonra anılacak bir eser mi orası tartışılabilir. Bir çok eser gibi silinip gidebilir de?..

Yine de kitaba genel olarak baktığımda okunmalı diyemem; ama okunabilir. Bazı konuları gerçekten güzel ele almış. Hakkını vermeli…

Kitaptan bir alıntı ile bitirelim: “Hayatın o kocamanlığı içinde bazen kaybolduğumu, boğulduğumu hissediyorum. Kaçıp kurtulmak istiyorum. Ama kaçmak istediğim o hayat, istemediğim şeylerin yanı sıra, hasretini çektiğim şeyleri de sunuyor bana. Sevmek gibi, aşk gibi, sen gibi…”

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz