Kerbela


Ali Berktay’ın yazıp Ayşe Emen Mesci’nin yönettiği yapıt gösterime girdiği 2009-2010 sezonunda yerli tiyatro ödüllerinde adından epey söz ettirdi. Burada aldığı ödüllerden bahsedecek olursak yazımızın tümünü aldığı ödüllere ayırabiliriz. Mevcut linkten oyunun layık görüldüğü ödülleri incelemeniz mümkün: https://www.devtiyatro.gov.tr/programlar-sehirler-ankara-detay-bolum_konu-kerbela.html

Oyunda Hz.Ali’nin şehit edilmesinden başlayıp Kerbela’da Hz.Hüseyin’in şehit olmasına kadar birçok konuda aydınlatılıyoruz. Verilmek istenen duyguyu çok iyi aktaran harikulade bir oyun Kerbela.

Eser, oyuncuların ortalamanın üzerindeki performansıyla birlikte Rengin Samurçay’ın muhteşem yorumuyla renk kazanıyor. Kullanılan müziklerin tamamen canlı olması ve enstrüman çeşitliliği işitsel tatminkarlığa ulaştırıyor bizleri. Bunların yanında Ötüken Hürmüzlü’nün girdiği role fiziksel olarak benzerliğinin kendisine büyük bir avantaj sağlamasıyla birlikte etkileyici oyunculuğu verilmek istenen duygunun bizlere rahatlıkla geçmesini sağlıyor.

Oyun 3 saat 5 dakika sürmesine rağmen seyirciyi oyunda tutan özelliğini hiçbir zaman kaybetmiyor. Konu geçişleri gayet iyi. Yani “Daha uzun tutulmalı.” veya “Daha kısa kesilmeliydi.” dediğimiz bir bölüm yok. Kendimi yetkin hissetmediğim bir konunun dokunaklı işlenişi sayesinde epey şey kattığını düşünüyorum şahsım adına.

“Kerbela” bu sezon seyrettiğim oyunlar arasında ilk 5’ime girecek nitelikte bir oyundu. Kerbela gibi içli bir olayı bu kadar iyi işlediği için tüm oyun ekibini kutluyorum. Alt metinler zaman zaman sıradanlaşsa da vurucu repliklere sahip bir oyun “Kerbela”. Fırsat bulursanız kesinlikle gidin.

SANATT Puanı: Gidilmeli

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz