Kırmızı (John Logan)


İrlanda asıllı Amerikalı yazar John Logan’ın kaleme aldığı Kırmızı, Mark Rothko’nun henüz yapım aşamasında olan Seagram Binası’nın tepesindeki ünlü “Dört Mevsim” restoranına eser hazırlama sürecinde vermiş olduğu uğraşı anlatan bir oyun. Bu uğraş sırasında Mark Rothko’nun, asistanı Ken’e sanat algısı hakkında verdiği mesajlarda işleniyor aynı zamanda. Eser, 2010 Tony Ödülleri’nde “En İyi Oyun” ödülünü kazanmıştır.

Sahnede iki oyuncu var ve oyunculuklar kusursuza yakın. Tiratların sunumu ve tonlamalar gayet iyi. Aksayan tek nokta: Nihat İleri’nin Mark Rothko’yla çelişen fiziki yapısı.

Temsil başlamadan Rothko’nun çalışmaları ve hayatı üzerine çekilmiş belgeseli seyretmekte fayda var. New York minimalizmi, Rothko’nun eserlerinde Matisse etkisi ve çağdaş sanatlarla ilgili birçok ayrıntının işlendiği, sunum olarak bizleri büyüleyen bir eser Kırmızı. Sürrealizmden hiç haz almayan biri dahi eseri seyrettikten sonra Rothko’nun eserlerine bir daha bakmak isteyecektir. Oyunun Rothko’nun, Jackson Pollock’la olan rekabetini, Nietzsche’nin “Tragedya’nın Doğuşu” eseriyle bağdaştırdığı sahne benim için en etkileyici olan kısımdı diyebilirim.

Oyundan hiç kopmadan muhteşem 2 saat geçirdiğim bir oyundu Kırmızı. Aldığı ödülü fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Gidip görmenizde fayda var.

SANATT Puanı: Seyredilmeli

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz