Kokuhaku (Confessions)


Kanae Minato’nun romanından uyarlanmış 2010 Japonya yapımı dram/gerilim tarzında bir film. Tetsuya Nakashima’nın senaryosunu yazıp yönettiği film 83. Akademi Ödülleri’nde de yabancı film dalında aday adayı olarak gönderilmiş. Tetsuya Nakashima, Park Chan Wook’un ünlü İntikam üçlemesinden beri çekilmiş en sağlam intikam konseptlerinden birini sunuyor.

Oyuncuları pek tanımasak da karşımıza sırıtan bir karakter çıkmıyor. Özellikle A ve B karakterlerini oynayan Masaki Okada ve Yukito Nishii iyi bir performans segilemişler. Görüntü yönetmeni muazzam bir iş ortaya koymuş. Bazı sahnelerin sıkıcılığında dahi film seyredilebilirliğini yitirmiyor. Böyle bir filme gidebilecek en iyi temayı sunmuş.

Kokuhaku Japonca itiraf manasına gelen bir kelime. Şayet film de bunun üzerine kurulu. Karakterler kendi pencerelerinden olayların ne sebeplerle gerçekleştiğini anlatıyor. Seyrettiğim intikam filmleri arasında en iyisiydi. İntikam filmi olmasının yanı sıra karakter çözümlemeleri filmin psikolojik yanını ortaya koyuyor. Filmin tek handikapını bazı sahnelerin gereksiz uzatılması olarak görüyorum. Kurgu olarak hata bulmak çok zor.

Gerilim veya dram filmlerinden hoşlanan biriyseniz seyretmekten pişmanlık duymayacağınız bir yapıt. Bize Japon sinemasının Kore sinemasından aşağı kalır yanının olmadığını gösteriyor aynı zamanda. Imdb puanı 7,8 fakat seyretmeniz halinde bu puanın yetersiz olacağı kanaatine varacağınız düşüncesindeyim.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz