Letters from Iwo Jima


lettersfromiwojimaClint Eastwood yapımı, 2. Dünya Savaşı temalı film. 2006 yılı yapımı olan film, 8.0‘lık IMDb puanı ile dikkat çekiyor. Film; 2. Dünya Savaşı’nda karşı karşıya gelen Amerika ve Japonya’nın Iwo Jima adlı Japon adasında geçen muharebesini ele alıyor. Stratejik öneme sahip adanın ele geçirilmesi yapılan savaşı ve Japonların direniş mücadelesini seyrediyoruz filmde.

Ken Watanabe ve Kazunari Ninomiya’yı başrollerde seyrediyoruz. Ken Watanabe ortaya koyduğu oyunculuğuyla dikkat çekiyor yine. Zira kendisini Inception, Last Samurai, Batman Begins gibi filmlerde de görmüştük daha önce. Kazunari Ninomiya ise pek bilinen bir oyuncu olmamasına rağmen iyi bir performans sergilemiş.

Senaryo açısından fazla bir şey beklememek gerekir. Açıkçası ele alınan konu daha iyi işlenebilirdi. Japon savaş disiplinini, psikolojisini ve değerlerini yansıtma açısından başarılı olmuş; fakat bir savaş filmine göre bu ögeler biraz fazla ön planda kalmış. Ayrıca çatışma ve patlama sahnelerinin azlığı ve sıradan oluşu da filmin eksik yanlarından denebilir. Filmin dilinin Japonca olmasını da doğallığı ön plana çıkarması açısından artı hanesine ekleyebiliriz. Görsel olarak renk doygunluğu düşürülmüş bir film seyrediyoruz. Her ne kadar farklı bir hava katmış olsa da renklerin olduğu gibi verilmesi daha etkileyici kılabilirdi filmi.

Sonuç olarak; IMDb puanına bakılarak aldanılmaması gerekilen bir film. Bir oturuşta seyredip kalkacağınız filmlerden kesiklikle değil.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz