Neds (Serseriler)


Şu sıralar vizyonda olan filmlerden bir tanesi de Peter Mullan imzalı Neds. San Sebastian Film Festivalinde en iyi film ödülüne layık görülen Neds 1970 Glasgow’unun eğitim düzenine eleştirel bir yaklaşımla bakıyor. Filmin felsefesi henüz başlarda gördüğümüz “non educated delinquents” sloganından ibaret. Lakin bu dahi filmi doldurmaya yetmiş. Konu olarak yeterli doygunluğa ulaşsa da bir takım senaryo açıkları mevcut. Fakat yine senaryonun gerçek yaşamla bağdaşması ve  tarafsız bir mesaj içermesi açısından seyredilmeye değer bir film olduğunu düşünüyorum.

Müzik seçimleri ve çekim açılarının başarısının yanında P.Mullan’ı oyunculuk açısından da takdir etmek gerek. Zira Mr. McGill karakterinde alkol bağımlısı bir baba rolünde hiç sırıtmıyor. Öte yandan Mullanın karakter seçiminde oldukça tecrübesiz bir kadro oluşturmasına rağmen, ekibi yüzünü kara çıkarmamış. Özellikle ilk oyunculuk deneyimi olan Wee T rolünde ki Cristopher Wallace gelecekte iyi işler çıkaracağa benziyor.

John McGill karakterinin zaman içerisindeki değişimi; aslında bizim, kendi karakterimizi yaşamaktan ziyade çevremizin bize biçtiği rolleri oynamak zorunda olduğumuz gerçeğini gözler önüne seriyor. Bununla birlikte insanların ergenlik dönemlerinde statülerinin yükselmesinin fiziksel güce dayanması gerçeği ve özendiğimiz kuzey Avrupa ülkelerinin gerçek hayat hikayelerini yansıtması bakımından oldukça realist bir çizgi çiziyor.  Gösterimde olan Transformers ve benzeri, yalnızca gişe yapmayı amaçlayan filmlerden farklı olması hasebiyle gitmenizin zaman israfı olmayacağını düşünmekteyim.

İyi seyirler…

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz