Now You See Me (Sihirbazlar Çetesi)


Sihirle neler yapılabilir?

Başrollerini Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Isla Fisher ve deneyimli oyuncu Morgan Freeman’ın paylaştığı ve yönetmen koltuğunda ise Louis Letterrier’i gördüğümüz; 2013 yılı ABD yapımı filmimizi anlatmaya, önce kendi yorumlarımla başlayayım.

Öncelikle bu filmde, aksiyonun ve gizemin yoğun olduğu sahnelerin sizi ekranlara sürükleyeceğine garanti verebilirim. Aksiyon diyorum fakat bunu silahlı birtakım adamlar veya bir mafya filmi gibi sanmayın. Filmimiz tam anlamıyla sihirbazlar ve sihir üzerine. Öyle ki; sihirler çok güzel sunulmuş ve çok da güzel bir şekilde nasıl yapıldıkları anlatılmış. Evet, yanlış değil; Morgan Freeman, filmdeki adıyla Thaddeus Bradley, yapılan sihirlerin gerçekte göremediğimiz yanlarını ve gerçek olmadıklarını bize göstermek için konulmuş eski bir sihirbaz. Ancak onun da çözemediği tek bir gösteri var. Bunu da filmin sonunda öğrendiğinizde çok şaşıracağınıza emin olabilirsiniz.

Filmi özetlemeye Jesse Eisenberg yani filmdeki adıyla Daniel Atlas’ın giriş sahnesindeki anlatımıyla başlayalım.

“Yaklaşın. Daha da yaklaşın. Çünkü siz ne kadar çok gördüğünüzü düşünürseniz, sizi kandırmak o kadar kolaylaşır.”

Filmimizin ana temasını bu cümle oldukça güzel açıklamakta. Olay; çetenin kurulmadan önce kişileri nasıl seçtiğiyle ve kurucunun hepsinekarakterlerine özgü birer kart göndermesiyle başlıyor. Kartı alan ve her biri farklı yeteneklerde dört sihirbaz bir evde toplanıp, neden orada olduklarını sorguluyorlar. Önce çözecekleri küçük bir oyun, ileride yapacakları daha büyük oyunların başlangıcı olacaktır. Öyle ki kendilerine ‘Mahşerin Dört Atlısı’ diyen bu çetenin bir yıl sonra yapacağı ilk sihirbazlık gösterisi, banka soygunu.

Atlanılmaması gereken bir nokta var: L.Shrike. Yıllar önce ölmüş ancak pek ünlenmemiş bir sihirbaz. Bu ismi unutmadan izlemenizi tavsiye ederim. İşte şimdi ise bir soruyla yazımı bitireyim. Üstünde çok durulmasa da; filmin asıl konusu olan bu adamla bağlantıları ne olabilir? Bence izleyip görmeli, bu maceraya hepimiz iştirak etmeliyiz.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz