Ruhlar Dükkanı (Stephen King)


Kimi geçmiş yıllarını geri almak, kimi büyük bir aşk yaşamak, kimi de korkularından kurtulmak için oradadır. İsteklerine biçilen bedeli ödemeye çoktan hazırdırlar. Ancak Büyü Dükkânı’ndaki alışverişler kolay değildir. Çünkü usta satıcının bir kuralı vardır: Müşterisini dükkandan alabileceği en iyi şeyle göndermek… Yaşlı adam ile müşterileri arasında geçen sıkı pazarlıklar, hayata dair önemli sorgulamalar içermektedir.

Yine Stephen King ve yine büyüleyici bir hikaye… Küçük bir kasabada açılan bir antika mağazası ve bundan sonra kasabada yaşanan olayları anlatan sürükleyici bir roman… Kitabı alırken isminden dolayı biraz basit kalmış olabileceğini düşündüm. Ancak alıp okumaya başladığımda, her sayfada ne kadar yanıldığımı biraz daha anladım. Stephen King gibi usta bir yazardan basit bir kitap beklemek gerçekten hatalı bir tutum, bir önyargıydı.

Romandaki kişiler ve kişilik analizleri neredeyse aklınızda birebir canlandırabileceğiniz kadar açık ve net. Yer yer betimleme ve tanımlamaya ağırlık verilmiştir. Kitabın ortasından itibaren asıl olaylar başlıyor ve gerçekten harika bir kurgu söz konusu. İnsanın nasıl da körleşip tek bir şey uğruna neler yapabileceğini de iyice gösteriyor. Okuru heyecanlandırmayı amaçlayan, gerilim ve korku dolu olan, çağdaş bilim verileriyle düş gücünden oluşan bu romanda “olay” her şey demektir. Romanda çevre ve kişilerin tahlilleri çok iyi yapılmış. Konu, üslup, detaylar ve karekterler oldukça iyi bir şekilde hazırlanmış.

“Hediyelik eşyalar satan bir dükkanda insanın başına neler gelebilir ki?” diye peşin hüküm vermeyin. Olayların takibi biraz zor olsa da bu da Stephen King’in tarzı. İstediğinizi bulduğunuz bir dükkan; ve tek bir bedeli var o da ruhunuz.

SANATT.com Puanı: Okunmalı

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz