Sezuan’ın İyi İnsanı (Bertolt Brecht)


Bertolt Brecht’in baş yapıtlarından biri olarak gösterilen “Sezuan’ın İyi İnsanı” adlı oyunu Yücel Erten yönetmenliğinde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda seyrettim. Daha birçok sahnede temsili bulunan eseri muhtemelen sahne kullanımı bakımından en iyi bu kadroyla seyredebilirsiniz. Epik tiyatro olma özelliği taşıyan bu yapıtı Brecht, 1939 yılında yazmaya başlayıp ancak 1943 yılında sahneleme fırsatı bulmuştur.

Sahne performansları kusursuza yakın olan bir oyun izledik. Sahnede iki farklı karaktere bürünen Zeynep Ekin Öner’in performansı görülmeye değerdi. Yine sima olarak bize yabancı gelmeyecek, Suskunlar dizisinde Sait Karam rolüyle de tanıyacağımız Reha Özcan’ın performansı da oldukça iyiydi.

Oyun süresi bakımından oldukça uzundu ve genel olarak seyirciyi oyunda tutacak bir nitelik taşımıyordu. İlk perde sonlandığında salonu terk eden seyirci sayısı azımsanamayacak derecedeydi. İyi insanı oynayan Shen Te bu iyi niyetinin karşılığını insanların kendisini suistimal etmesi olarak alır. Karşılığında Shui Ta kılığına bürünür ve burada kendi içinde iyi-kötü çatışması yaşar. Shen Te’nin hakikati arama çabası akabinde gerçeği sorgulaması aslında Brecht’in bizi düşünmeye sevk etmeye çabaladığı konuları içerir.

Brecht, sistemin iyisiyle gerçek rantı kazanan insan ayrımını çok iyi işlemiştir. Kendince kapitalist düzene olan eleştirisini getirmiştir. Oyun çok etkileyici olup vurucu tiratlarla seyircinin aklında iz bırakacak bir yetkinlik taşımasa da kendinizi sabırlı hissediyorsanız oyuncu performanslarını seyretmek için gitmenizde mahsur yok.

SANATT Puanı: Seyredilebilir

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz