Sherlock Holmes


Guy Ritchie’nin yönetmenliğini yaptığı 2009 yapımı film; pek çoğumuzun bildiği o hikayelerin baş kahramanı, Sherlock Holmes’u konu ediniyor. Filmde Sherlock Holmes, olağanüstü güçlere sahip bir adamın icraatleri arkasındaki sır perdesini aralıyor.

Başrolde Robert J. Downey var. Kendisini daha çok Iron Man’den tanıyabilirsiniz. Oynadığı tüm filmleri bulup teker teker seyretmeli. Rolünün hakkını her filmde verdiğini söylemeliyiz. Her zaman olduğu gibi Sherlock Holmes rolünün de hakkını vermiş.

Filmde; Watson rolünde (Holmes’un arkadaşı) Jude Law’ı, ve Lord Blackwood rolünde (bahsi geçen suçlu) Mark Strong’u görüyoruz. Bu iki karakterin de filmdeki rollerini hakkıyla yerine getirdiklerini söyleyebiliriz.

Dekorlara gelecek olursak; gayet iyi seçildiklerini ve dönemin özelliklerini yeterince yansıttıklarını söyleyebiliriz. Gerek giyim, gerek yapı tarzları olsun, sizde 19.yy İngiltere’si algısını uyandırabilecek kadar iyi tasarlanmış. Hikayenin 19.yy’da geçtini ise 1886’da yapımına başlana Tower Bridge’in yapım aşamasında olduğu sahnelerden anlıyoruz.

Filmin bitiş cümlesi devam filminin de geleceğinin açıkça göstergesi. Holmes’a gelen bir haber üzerine Holmes: “Dava yeniden açıldı.” diyor ve film sona eriyor. İkinci film ise “Sherlock Holmes: A Game of Shadows” adıyla gösterime girecek.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz