Sırça Kümes


1945 yılında Tennessee Williams tarafından yazılıp Can Yücel tarafından çevirisi yapılmış eser 29 Ekime kadar Şinasi sahnesinde yerini alacak. Oyunu sınıflandırmak gerekirse kolaylıkla dram türüne yerleştirebiliriz. Aynı zamanda otobiyografik bir eser olma özelliği taşıyor. Lakin Tennessee Williams,  Tom’un içine kapanık, topal kızkardeşi Laura’yı, kendi kızkardeşinden esinlenerek yazmıştır.

Oyunun başından sonuna kadar yalnızca 4 oyuncu var. Fakat oyun ekibi oldukça profosyonel olduğundan oyunun tümüne hakim olmayı becerebiliyor. Orhan Özyiğit, sahnede en çok gördüğümüz isim. Sahneye  hakim olmasının yanında bir kaç dil sürçmesi dışında hatasız bir performans sergiledi. Diğer oyuncular içinde sırıtan bir karaktere  rastlamak mümkün gözükmiyor.

Oyun 2 perdeden oluşuyor. Açıkça söylemek gerekirse ilk perde  epey sıkıcı. Buna aldanan birçok izleyici ilk perde sonlandığında salonu terk ettiler. Halbuki 2. perde seyredecekleri performansın belki de sezon içinde kendilerini en çok hüzünlendirecek sahnelerden oluştuğunun farkında değillerdi elbette.

Şinasi Sahnesi, Ankara’da  tiyatro seyredebileceğiniz en iyi sahnelerden biridir. Eğer biraz hüzünlenmek veya hayatın o gerçek, acımasız yönünü görmek istiyorsanız bu oyundan daha iyisine gitmeniz mümkün değil. Son 30 dakika için dahi olsa seyredilmesi vakit israfı olmayacak bir yapıt.

+ Henüz yorum yok

Yorum Yaz