Şirinler (Smurfs)


Pek çoğumuzun, en azından bir neslin, severek izlediği küçük mavi yaratıklar Şirinler şimdi de Raja Gosnell’ın yönetmenliğinde bir animasyon filmi ile sevenleriyle buluşuyor. Baş rollerde Hank Azaria, Jayma Mays ve pek çoğumuzun How I Met Your Mother’dan “Barney” adıyla tanıdığı Neil Patrick Harris var. Harris, filmde Winslow karakterini canlandırıyor.

Filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Çocukken de çizgi filmini kaçırmadan izlememin de bunda etkisi olabilir elbette. Neil ve Jayma ikilisinin filme yakıştıklarını söyleyebiliriz; fakat Neil’i How I Met Your Mother’dan daha farklı tanıdığımız için bu filmdeki rolünü pek fazla benimsemeyenler olabilir.

Senaryo açısından baktığımızda kusursuz olduğunu söyleyemeyiz. Heyecan uyandıran yönü pek yok. Ayrıca filmdeki reklam unsurları da gözden kaçmıyor. Winslow’un kullandığı laptopun Sony oluşu mesela. Sony Pictures Entirteinment’dan da başka bir şey beklemek yanlış olurdu zaten. Bu kısım çok dikkat çekiyor. yine aynı sahnede Winslow’un Googla’da “mavi ay” ı araması ve Wikipedi’de okuması üzerine bir şirinin “Vay canına bu muhteşem arama motoru da nedir?” sorusuna Winslow’un “Şu anda Google kullanıyorum.” gibi bir cevap vermesi işte o anda insana “Aha! Reklam.” dedirtmiyor değil. 🙂 Daha iyisi yapılamazdı.

Film üç boyutlu; fakat bu özelliği yansıtan sahne sayısı pek azdı. Bir kaç adet teknik kusurun olduğunu da söylemek gerek. Özellikle Şirinler ile Winslow’un sarıldığı sahnede biraz zorlanılmış gibi gözüküyor ve sahnenin kısa kesilişi ve kısım kımı gösterilişi belli ki bu sebebe dayanıyor. Aynı zamanda Şirine’nin Grace (Winslow’un eşi) ile el çakıştığı sahneler de pek olmamış. Hatta film biterken gerçekleşen el çakma sahnesinde temas bile yok denebilir. Dublaj hiç tatmin etmiyor. Orjinalinden çok farklı söylemler var. Açıkçası dublaj konusunda sınıfta kalmış denebilir.

Ufak tefek espriler ve sahnelerle zaman zaman seyirciyi güldürmeyi başarabiliyor. Aynı zamanda biraz da duygusallık serpiştirilmiş. Filmde yer alan gerçek karakterler sayesinde ufaklıklara yönelik bir yapıt olmaktan çıkıyor. Genel olarak ele alırsak; beklentilerin ne altında ne de üzerinde bir yapıt olmuş.

SANATT.com Puanı: Seyredilebilir

1 yorum

Yorum Yaz
  1. 1
    seyircikoltugu

    Yazdığınız hemen hemen herşeye katılıyorum fakat beni sizin kadar memnun eden bir proje olmadı. Gerek teknik açıdan, gerek oyunculuk, gerek dublaj, gerek senaryo maalesef vasat sayılabilir. Büyük hevesle gidip, hayal kırıklığı ile döndüm 🙁

+ Bir Yorum Bırak