Sönmüş Yıldızlar


Oyunun konusu bir Tatar halk efsanesine dayanıyor. Server ve İsmail’in birbirine kavuşması yolundaki engeller anlatılıyor. Server rolüyle karşımıza çıkan Deniz Yılmaz sesiyle muhteşem bir performans sergiliyor. Özellikle 2.perdede İsmail’in ölümünden sonra seslendirdiği parça ile aklımızda iz bırakıyor. Oyunculuk anlamında Nadir rolüyle Can Ali Çalışandemir mesleğinin hakkını vermiş.

Oyun bir takım dini alt metinler içermekte. Bu konuda izleyiciyi rahatsız etme potansiyeline sahip. Işık kullanımı oyunun ruhunu adeta hissettiriyor bizlere. Ses kullanımı konusunda kafama takılan sorun şu ki sahnenin önünde bulunan orkestraya rağmen bazı kısımlarda sahne arkası ses kullanılmış. Bunun dışında şefliğini Ayşe Ediz’in üstlendiği orkestra da gayet başarılı. Ufak bir uyarıda bulunmakta fayda var. Oyundan önce oyun katoloğunu almadıysanız bazı diyalogları anlamakta sıkıntı çekebilirsiniz. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun zaman zaman neşeli sahnelere yer veren müzikal tragedya türünde bir oyunu vakit bulunursa seyredilmesi tavsiye edilir.

SANATT.com Puanı: Seyredilmeli

1 yorum

Yorum Yaz
 1. 1
  Hakan

  Bu konuda izleyiciyi rahatsız etme potansiyeline sahip.
  Kapattırın siz de bütün tiyatroları canım bu ne böyle rahatsız olacağımız şeye para mı vereceğiz bir de ? Hem de bizim değerlerimize dokunacak.Bu ülkede özgürlük verdin mi azıtıyorlar azizim

  • 2
   mert

   oyunu seyretmediğiniz belli oluyor. Zira nadir karakteri fiziksel bozukluğundan dolayı yaratıcıya hakarete dayanacak söylemlerde bulunuyor. Elbette kimileri bu konuda hassas olabilir. Oyun son derece başarılıydı. Kapatın tiyatroyu dedikten sonra azizim diyerek cehaletinlzi ifşa etmişsiniz.

+ Bir Yorum Bırak