The Help (Duyguların Rengi)


the-helpKathryn Stockett’in “The Help” isimli romanın yine aynı isimle beyaz perdeye aktarılmış halidir. Kitabın aynı zamanda New York Times’ın “En Çok Satanlar” listesinde birinciliği vardır. 8.0’lık IMDb puanı ile dikkat çeken film; bu seneki Oscar Ödülleri’nde “En iyi film” dalında aday. Türkiye’deki sinema anlayışından mıdır bilinmez bu filmi gösterime sokmak için Oscar adayları arasındaki yerini alması beklendi heralde. Pek çok ülkede Ağustos 2011’de gösterime girmiş olan filmi Türk seyircisi 10 Şubat’ta izleme şansı bulacak.

Tema olarak zenci ırkçılığını ele alan film; konu olarak zencilerin bakıp büyüttükleri bebeklerin büyükdüklerinde deyim yerinde ise onların sahipleri oluşlarını anlatıyor. Mekan olarak Jackson, Mississipi’ye; zaman olarak 1960’lı yıllara gidiyoruz.

Konusu itibari ile zenci bakıcılar ve onların sahipleri olan beyaz kadınlar işlendiğinden kadın hakimiyetinin olduğu bir film seyrediyoruz. Oyunculuklar bakımından iyi olduğunu söylemeliyiz ki zaten filmin oyuncularından; Viola Davis “En iyi kadın oyuncu”, Jessiaca Chastain ve Octavia Spencer ise “En iyi yardımcı kadın oyuncu” dallarında adaylar arasındaki yerlerini almışlar. Sinematografik anlamda sıradışı sahneler izlemesek de dekor ve kostümler açısından ’60lı yılların ruhunu yansıtmayı başarmıştır.

Film şüphesiz bugüne kadar bu temanın (siyah-beyaz ayrımcılığı) en iyi işlendiği filmlerden birisi. Farklı bir konuyu ele alarak yaklaşmış olması da bunun en önemli sebebi olabilir. Senaryoda açık görememiş olmamızdaki en büyük etken de şüphesiz Kathryn Stockett’in romanından uyarlanmış olmasıdır. Türkçe’ye “Duyguların Rengi” olarak çevrilmiş olsa da “Yardımcı” daha doğru bir seçim olabilirdi diye düşünüyorum.

2 yorum

Yorum Yaz

+ Bir Yorum Bırak